Naar de inhoud
Occasion kopen

Volkswagen ID.4 occasion kopen: hierop moet je letten

Volkswagen ID.4 occasion kopen: hierop moet je letten
Foto: Alexander Migl, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

De Volkswagen ID.4 occasion kopen is anno 2025 een slimme zet. De eerste exemplaren uit 2021 zijn flink in prijs gezakt, terwijl je een ruime, volledig elektrische SUV krijgt die nog prima meekan. Maar niet elke ID.4 is dezelfde: er zijn verschillende accupakketten, aandrijflijnen en softwareversies, en juist die verschillen bepalen of je een koopje scoort of een dure vergissing maakt. In deze koopgids lees je precies waar je op moet letten.

De ID.4 deelt zijn MEB-platform met onder meer de Skoda Enyaq, waarvan we eerder de actieradius in de praktijk testten. De overeenkomsten zijn groot, maar de ID.4 heeft een eigen karakter, eigen softwareproblemen en een andere prijsontwikkeling op de tweedehandsmarkt.

In het kort: Een Volkswagen ID.4 occasion kopen is aantrekkelijk dankzij de stevige waardedaling, maar let goed op de softwareversie, de staat van het 12V-accuutje en de accugezondheid (SoH). Exemplaren vanaf modeljaar 2023 met de nieuwere software zijn merkbaar beter afgewerkt qua infotainment. Reken op prijzen vanaf circa € 22.000 voor vroege bouwjaren tot boven de € 40.000 voor recente GTX-versies.

Welke versies en generaties zijn er van de ID.4?

De ID.4 werd in Nederland geleverd vanaf begin 2021. Er is formeel één generatie (op basis van het MEB-platform), maar Volkswagen heeft in de loop der jaren flink bijgeschaafd. De belangrijkste mijlpalen op een rij:

Periode Versie Accu (netto) Vermogen Aandrijving WLTP-actieradius
2021-2022 Pure 52 kWh 148 pk Achterwiel ca. 345 km
2021-2022 Pro 77 kWh 174 pk Achterwiel ca. 520 km
2021-2022 GTX 77 kWh 299 pk Vierwiel ca. 480 km
2023+ Pro (facelift SW) 77 kWh 204 pk (update) Achterwiel ca. 530 km
2023+ GTX (facelift SW) 77 kWh 299 pk Vierwiel ca. 490 km

In de praktijk haal je met het grote accupakket (77 kWh netto) in de zomer zo’n 400 tot 450 km, in de winter eerder 300 tot 350 km. De Pure met het kleine pakket is vooral geschikt als je dagelijks minder dan 200 km rijdt en thuis kunt laden.

Waar let je op bij de Volkswagen ID.4 occasion?

Software: het grootste aandachtspunt

Vroege ID.4’s (bouwjaar 2021 en begin 2022) werden geleverd met software die, vriendelijk gezegd, niet af was. Trage reacties van het infotainment, onlogische menukeuzes en incidentele herstarts waren geen uitzondering. Volkswagen heeft dit via over-the-air updates verbeterd, maar niet elke auto heeft de laatste versie. Vraag bij bezichtiging altijd naar de softwareversie (te vinden onder Instellingen > Systeeminfo). Versie 3.x en hoger is een flinke verbetering ten opzichte van de originele 1.x en 2.x.

12V-accu: bekende zwakke plek

De 12V-hulpaccu is bij veel MEB-auto’s een terugkerend probleem. Wanneer deze leeg is, weigert de auto volledig te starten, ook al is het hoofdaccupakket vol. Let op waarschuwingsmeldingen in het dashboard en vraag wanneer de 12V-accu voor het laatst is vervangen. Vervanging kost indicatief € 150 tot € 300 inclusief montage.

Accugezondheid (State of Health)

Vraag de dealer of verkoper naar de SoH (State of Health) van het tractieaccupakket. Bij een auto met 50.000 tot 80.000 km zou die nog boven de 90% moeten liggen. Je kunt dit ook uitlezen met een OBD-dongle en apps als “OBD Eleven” of “Car Scanner”. Volkswagen geeft fabrieksgarantie op het accupakket: 8 jaar of 160.000 km, waarbij de capaciteit boven de 70% moet blijven.

Laadsnelheid: check de daadwerkelijke curve

De ID.4 Pro laadt met maximaal 135 kW DC (bij latere versies opgewaardeerd naar 170 kW). Vraag tijdens de proefrit of bij bezichtiging of de verkoper een snellaadbeurt kan laten zien. Als de pieksnelheid duidelijk achterblijft (onder de 100 kW bij een warme accu), kan dat duiden op een softwareprobleem of accubeperking.

Banden en wielophanging

De ID.4 is een auto van ruim 2.100 kg. Dat vreet banden, zeker op de achteras (achterwielaandrijving). Controleer het profiel en vraag naar de bandenhistorie. Reken op bandenkosten van indicatief € 600 tot € 900 per set, afhankelijk van het merk en de maat.

Prijsindicatie op de Nederlandse occasionmarkt

De ID.4 heeft, net als veel elektrische auto’s, een stevige waardedaling achter de rug. Dat is goed nieuws als koper. Onderstaande prijzen zijn indicatief en gebaseerd op het aanbod in Nederland (medio 2025).

Bouwjaar Versie Typische km-stand Vraagprijs indicatief
2021 Pro 77 kWh 40.000-80.000 km € 22.000 – € 28.000
2022 Pro 77 kWh 30.000-60.000 km € 26.000 – € 32.000
2022 GTX 30.000-50.000 km € 30.000 – € 38.000
2023 Pro 77 kWh 15.000-40.000 km € 32.000 – € 38.000
2023-2024 GTX 10.000-30.000 km € 36.000 – € 44.000

De Pure-versie met het kleine accupakket is zeldzamer op de Nederlandse markt en daalt soms tot onder de € 20.000, maar de beperkte actieradius maakt hem voor veel kopers minder aantrekkelijk.

Checklist bij bezichtiging en proefrit

  • Vraag naar de softwareversie en controleer of alle updates zijn uitgevoerd.
  • Check de SoH van het accupakket via het boordcomputer of een diagnose-app.
  • Controleer wanneer de 12V-accu voor het laatst is vervangen.
  • Inspecteer de banden op slijtage, met name de achterste.
  • Test het infotainmentsysteem uitgebreid: reactiesnelheid, navigatie, Apple CarPlay/Android Auto.
  • Doe een snellaadtest als dat mogelijk is, en controleer de piek-laadsnelheid.
  • Vraag het onderhoudsboekje op en controleer of de service-intervallen (elke 2 jaar of 30.000 km) zijn gevolgd.
  • Check op de website van de RDW of er openstaande terugroepacties zijn voor het betreffende kenteken.
  • Let bij de proefrit op eventuele tikgeluiden van de ophanging, vooral op slecht wegdek.
  • Controleer of de trekhaak (indien gemonteerd) origineel is en goed functioneert; de ID.4 mag tot 1.000 kg geremd trekken.

Voor wie is de ID.4 een goede koop, en voor wie niet?

De ID.4 is een uitstekende keuze als je een ruime gezins-SUV zoekt met fatsoenlijke actieradius en je thuis of op het werk kunt laden. De bagageruimte is met 543 liter royaal, de zitpositie hoog en het rijcomfort prima. De GTX is leuk voor wie extra acceleratie wil en af en toe vierwielaandrijving nodig heeft.

De ID.4 is minder geschikt als je regelmatig zeer lange afstanden rijdt en afhankelijk bent van snelladers: de laadcurve is niet de snelste in zijn klasse. En als je een auto wilt met een premium interieurgevoel, valt de kunststofkwaliteit van de vroege bouwjaren tegen. Kijk in dat geval naar exemplaren vanaf 2023, waar Volkswagen het interieur en de software merkbaar heeft verbeterd.

Veelgestelde vragen

Hoe lang gaat de accu van een Volkswagen ID.4 mee?

Volkswagen garandeert dat de accu na 8 jaar of 160.000 km nog minimaal 70% van de oorspronkelijke capaciteit heeft. In de praktijk laten de meeste exemplaren na 50.000 tot 80.000 km nog een SoH van ruim boven de 90% zien.

Wat zijn de onderhoudskosten van een ID.4?

De onderhoudskosten zijn lager dan bij een vergelijkbare benzine-SUV. Een grote beurt kost indicatief € 200 tot € 400. De belangrijkste slijtageposten zijn banden en remschijven, al slijten de remmen minder snel dankzij regeneratief remmen.

Is de Volkswagen ID.4 betrouwbaar als occasion?

Over het algemeen is de ID.4 mechanisch betrouwbaar. De meeste klachten betreffen de software en de 12V-hulpaccu. Exemplaren met recente software-updates (versie 3.x en hoger) zijn merkbaar beter. Controleer bij aankoop altijd de softwareversie en de accugezondheid.

Kan ik met een ID.4 een caravan trekken?

Ja, de ID.4 heeft een maximaal trekgewicht van 1.000 kg geremd. Dat is voldoende voor een kleine vouwwagen of lichte caravan, maar voor een zware tourcaravan is het te weinig. Houd er rekening mee dat de actieradius met een aanhanger fors afneemt.

Lees ook

Occasion kopen

Volkswagen ID.3 problemen: storingen per bouwjaar

Volkswagen ID.3 problemen zijn een veelbesproken onderwerp op forums en in werkplaatsen. De eerste volledig elektrische hatchback van Volkswagen verscheen in 2020 en werd razendsnel populair in Nederland, maar de vroege bouwjaren staan bekend om softwareproblemen en kwaliteitskwesties. In dit overzicht bespreken we de bekende storingen per bouwjaar,…

Lees meer

5 min

Occasion kopen

Volkswagen ID.3 occasion kopen: hierop moet je letten

Een Volkswagen ID.3 occasion kopen is anno 2026 een slimme zet. De eerste exemplaren zijn inmiddels flink in prijs gedaald, waardoor je voor relatief weinig geld een moderne elektrische hatchback in huis haalt. Maar waar moet je precies op letten? De ID.3 is geen traditionele Volkswagen: de techniek…

Lees meer

6 min

Occasion kopen

Volkswagen Tiguan problemen: storingen per bouwjaar

De Volkswagen Tiguan is al jarenlang een van de populairste compacte SUV's op de Nederlandse occasionmarkt. Maar welke Volkswagen Tiguan problemen moet je kennen voordat je er een koopt? Van olieverbrandende TSI-motoren tot haperende DSG-bakken: in deze gids zetten we de bekende storingen per generatie en bouwjaar op…

Lees meer

4 min