Naar de inhoud
Autonieuws

Polestar 2 actieradius in de praktijk: zomer, winter, snelweg

Polestar 2 actieradius in de praktijk: zomer, winter, snelweg
Foto: Alexander-93, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

De Polestar 2 actieradius in de praktijk valt lager uit dan de WLTP-belofte, maar hoeveel precies hangt af van het seizoen, je rijstijl en de route. Met de grote 78 kWh-accu kun je in de zomer rekenen op zo’n 380 tot 430 km, terwijl dat in de winter krimpt naar 280 tot 340 km. Op de snelweg bij 120 km/u zit je doorgaans tussen de 300 en 360 km. Hieronder lees je exact wat je per variant kunt verwachten en hoe je het maximale uit je bereik haalt.

Wil je weten hoe de Polestar 2 zich verhoudt tot andere populaire elektrische modellen op de Nederlandse markt? Lees dan ook ons praktijkoverzicht van de Tesla Model 3 actieradius voor een goede vergelijking.

In het kort: De Polestar 2 actieradius in de praktijk ligt 15 tot 30 procent onder de WLTP-opgave, afhankelijk van seizoen en snelheid. De Long Range Single Motor haalt in de zomer rond de 430 km en in de winter circa 310 km. Op de snelweg bij constant 120 km/u moet je rekenen op 300 tot 360 km.

Accuvarianten en WLTP-cijfers van de Polestar 2

Polestar heeft de 2 in verschillende configuraties geleverd. De eerste modeljaren (2020-2022) hadden een 78 kWh-accu, later kwam er ook een instapversie met een 69 kWh-pakket. Vanaf modeljaar 2024 is de grote accu gegroeid naar 82 kWh (bruikbaar 79 kWh). De WLTP-cijfers variëren flink per aandrijflijn.

Variant Accucapaciteit (bruikbaar) WLTP-bereik Praktijk zomer Praktijk winter Snelweg 120 km/u
Standard Range Single Motor 69 kWh (66 kWh) ca. 440 km 350-390 km 250-300 km 270-320 km
Long Range Single Motor 78/82 kWh ca. 515-550 km 380-430 km 280-340 km 300-360 km
Long Range Dual Motor 78/82 kWh ca. 480-510 km 350-400 km 260-320 km 280-340 km

De Dual Motor-versie verbruikt door de extra elektromotor en het hogere gewicht altijd iets meer dan de Single Motor. Het verschil is in de praktijk zo’n 20 tot 40 km, afhankelijk van de omstandigheden.

Polestar 2 actieradius in de zomer versus winter

In de zomer, bij temperaturen tussen 15 en 25 graden, presteert de Polestar 2 het best. De accu werkt op zijn optimale temperatuur en je hebt nauwelijks verwarming nodig. Het verbruik ligt dan typisch tussen 15 en 17 kWh/100 km voor de Single Motor.

In de winter verandert het plaatje flink. Bij temperaturen rond het vriespunt of daaronder schiet het verbruik omhoog naar 19 tot 23 kWh/100 km. Dat komt door meerdere factoren:

  • De stoelverwarming en cabineverwarming vreten energie (de warmtepomp helpt, maar lost het niet volledig op)
  • De accu moet opgewarmd worden voor optimale prestaties en laden
  • Hogere rolweerstand door koude banden en zwaarder wegdek
  • Regeneratief remmen werkt minder efficiënt bij koude accu

Heb je een Polestar 2 met warmtepomp (standaard vanaf modeljaar 2023, daarvoor optioneel)? Dan scheelt dat in de winter al gauw 15 tot 25 km extra bereik ten opzichte van het standaard verwarmingssysteem.

Snelwegverbruik: wat je echt kunt verwachten

De snelweg is de grootste vijand van actieradius bij elke elektrische auto, en de Polestar 2 is geen uitzondering. Bij een constante snelheid van 100 km/u haal je nog behoorlijk dicht bij de zomercijfers. Maar zodra je 120 of 130 km/u rijdt, stijgt het verbruik exponentieel door de luchtweerstand.

Bij 130 km/u op een Nederlandse snelweg in de zomer kun je rekenen op een verbruik van 19 tot 22 kWh/100 km met de Long Range Single Motor. Dat betekent een bereik van ruwweg 290 tot 340 km. In de winter op dezelfde snelheid kan dat zakken naar 250 tot 300 km.

Een paar tips om je snelwegbereik te vergroten:

  • Rij 100 in plaats van 130 km/u en je wint makkelijk 50 tot 80 km bereik
  • Gebruik de routeplanner in het infotainment, die houdt rekening met hoogteverschillen en temperatuur
  • Voorverwarming inschakelen terwijl de auto aan de lader hangt bespaart onderweg flink
  • Bandenspanning controleren: 0,2 bar te weinig kost al meetbaar bereik

Laden en laadsnelheid van de Polestar 2

De Polestar 2 laadt met maximaal 200 kW DC (vanaf modeljaar 2024; eerdere versies tot 155 kW). In de praktijk haal je die pieksnelheid alleen bij een warme accu tussen 10 en 40 procent laadniveau. Van 10 naar 80 procent duurt op een goede snellader circa 28 tot 34 minuten, afhankelijk van het bouwjaar en de accutemperatuur.

Thuis laden gaat op een 11 kW wallbox. Een volle lading van 10 naar 100 procent duurt dan ongeveer 7 tot 8 uur, ideaal voor ’s nachts. Op een standaard huishoudstopcontact (2,3 kW) ben je meer dan 30 uur bezig, dus dat is alleen voor noodgevallen.

Waar let je op bij een tweedehands Polestar 2?

De occasionmarkt voor de Polestar 2 groeit snel. Waar je op moet letten als het gaat om actieradius en accugezondheid:

  • Vraag een SoH-rapport (State of Health) op via de dealer of een onafhankelijke uitlezing. Een accu boven 90% SoH na 3 tot 4 jaar is prima
  • Check de laadhistorie: veel DC-snelladen versnelt degradatie licht, maar Polestar heeft een accubuffermanagement dat dit beperkt
  • Controleer of de warmtepomp aanwezig is (grote impact op winterbereik)
  • Let op het softwareniveau: updates hebben bij sommige bouwjaren het bereik met 10 tot 20 km verbeterd
  • Accugarantie bij Polestar: 8 jaar of 160.000 km, met een garantie op minimaal 70% restcapaciteit

Veelgestelde vragen

Hoeveel kilometer haalt een Polestar 2 in de praktijk?

De Long Range Single Motor haalt in de zomer 380 tot 430 km en in de winter 280 tot 340 km. Op de snelweg bij 120 km/u zit je tussen de 300 en 360 km. De Dual Motor haalt steeds zo’n 20 tot 40 km minder.

Wat is het verschil tussen WLTP en echt bereik bij de Polestar 2?

Het werkelijke bereik ligt 15 tot 30 procent onder de WLTP-opgave. In de zomer bij gematigd rijden kom je het dichtst bij de WLTP-waarde. In de winter op de snelweg is het verschil het grootst.

Hoe snel laadt de Polestar 2 bij een snellader?

Van 10 naar 80 procent duurt circa 28 tot 34 minuten bij een snellader van 150 kW of meer. Modellen vanaf 2024 ondersteunen tot 200 kW pieksnelheid. Koude buitentemperaturen vertragen het laden, tenzij je de accu voorverwarmt via de routeplanner.

Hoe lang gaat de accu van een Polestar 2 mee?

Polestar geeft 8 jaar of 160.000 km garantie op minimaal 70% restcapaciteit. In de praktijk zien we dat de meeste exemplaren na 3 tot 4 jaar nog boven de 90% SoH zitten, mits er niet excessief is snelgeladen bij extreme temperaturen.

Lees ook